Jaką formę opodatkowania wybrać? Poradnik
Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, sami możemy wybrać formę oraz sposób opodatkowania. Do wyboru mamy opodatkowanie na zasadach ogólnych, ryczałt, kartę podatkową albo podatek liniowy. Jest to bardzo ważna decyzja, dlatego warto dobrze ją przemyśleć. Poniżej znajduje się kilka porad, które powinny ułatwić zadanie.
Karta podatkowa
Karta podatkowa jest jedną z prostszych form opodatkowania. Decydując się na takie rozwiązanie, będziemy zobowiązani do uiszczenia stałej miesięcznej kwoty, niezależnie od poniesionych kosztów czy zysków. Tak więc trzeba liczyć się z tym, że nawet jeżeli okaże się, że nie zarobimy nic, albo będziemy stratni, to i tak będziemy musieli zapłacić podatek. Karta podatkowa będzie dobrym wyborem w przypadku firm, których dochody nie przekraczają pierwszego progu podatkowego, czyli 85 528 zł w ciągu roku i mają duże wydatki. Rozchody zaliczane są do kosztów, dzięki temu zapłacimy mniejszy podatek. Kartę podatkową można stosować w około 100 branżach.
Podatek liniowy
Podatek liniowy będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku firm uzyskujących dochody przekraczające kwotę pierwszego progu podatkowego. W tym wypadku podatek również jest stały i wynosi 19%. Jego kwotę zmniejszą poniesione w ramach działalności wydatki. W tym wypadku nie jest możliwe wspólne rozliczenie z małżonkiem, nie można też skorzystać z ulg podatkowych, poza tym konieczne jest prowadzenie księgowości.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie odpowiednią formą rozliczenia, jeżeli firmie zależy na płaceniu niskich podatków. W tym wypadku zależnie od tego, jaki charakter ma prowadzona działalność, podatki mogą wynosić 3%, 5,5% lub 8,5% przychodu. Chociaż niekiedy mogą być wyższe, ogólnie rzecz biorąc nie przekraczają 20% przychodu. Ryczałt jest dobrym rozwiązaniem w przypadku przedsiębiorców, którzy ponoszą niskie koszty, przy czym w tej formie mogą rozliczać się firmy, które nie przekroczą limitu 150 000 euro w przeliczeniu na złotówki.