Znaczenie raportu z BIK dla klienta i kredytodawcy

| 1 września 2013 | 0 komentarzy

W Biurze Informacji Kredytowej znajdują się informacje o historii kredytowej klienta, zarówno te aktualne o spłacanych w danym momencie zobowiązaniach, jak również o tych zaległych. Wszystkie dane, które się tam znajdują zostały przekazane przez banki bądź Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK-i). Raport z BIK jest bardzo cennym zbiorem danych dla kredytodawcy. Może on sprawdzić przeszłość klienta, który stara się o kredyt. Dowie się czy jego poprzednie zobowiązania były spłacane terminowo, ile jeszcze zostało ich do spłaty, może również sprawdzić czy klient nie poręczył kredytów osobom trzecim.

Każdy klient ma możliwość pobrania raportu na swój temat. Warto tego dokonać, choćby dlatego, by sprawdzić, czy wszystkie informacje są należycie aktualizowane przez banki bądź SKOK-i. Można również sprawdzić, czy nie posiada się zobowiązań, o których się nie pamięta, czy spłacone kredyty zostały opisane jako zamknięte, czy ktoś nie posłużył się naszymi danymi np. w przypadku zgubienia dowodu osobistego, a także czy poręczone przez nas kredyty są terminowo spłacane. Niektóre osoby zamawiają raport, by przedłożyć je pracodawcy, jeśli starają się o zwrotną pomoc finansową z zakładu pracy. Sprawdzając na bieżąco swój raport można również kontrolować stan zadłużenia. Jeżeli zauważy się w raporcie jakieś przekłamanie bądź inną nieścisłość, należy to jak najszybciej sprostować.

Trzeba jednak pamiętać, że BIK nie ma prawa dokonywać żadnych zmian w zgromadzonych przez siebie danych. Tylko bank lub SKOK, które je dostarczył, odpowiada za jakość tych informacji. Dlatego to od nich należy zażądać skorygowania błędów. Lepiej dokonać tego jak najszybciej, gdyż z uwagi na miesięczny cykl wprowadzania danych, rzeczywisty obraz sytuacji finansowej klienta dopiero po pewnym czasie będzie aktualny. Zwłaszcza przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego warto zamówić i sprawdzić raport z BIK zanim dokona tego kredytodawca. Uniknie się wtedy nieprzyjemnych sytuacji, gdyby okazało się, że zalegamy z jakimś zobowiązaniem, bądź w bazie danych widnieje nieaktualna informacja. BIK nie udziela jakichkolwiek informacji telefonicznych na temat swojej bazy danych.

Chcąc otrzymać raport, należy złożyć wniosek na piśmie i wysłać go listem poleconym na adres siedziby Biura Obsługi Klienta, bądź złożyć go osobiście. W taki sam sposób można odebrać raport. Może być on odesłany listem poleconym pod wskazany przez klienta adres lub odebrany osobiście w BOK. W Biurze Informacji Kredytowej można zamówić trzy rodzaje raportów. Pierwszy z nich, który zawiera tylko podstawowe dane, udostępnione na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych jest bezpłatny, pod warunkiem, że nie jest pobierany częściej niż raz na pól roku. Gdy klient chce mieć dostęp do informacji na swój temat częściej niż co 6 miesięcy lub potrzebuje dodatkowych danych, takich jak np. ocena punktowa, otrzymuje możliwość, by pobrać Raport PLUS lub Raport PLUS z Informacją o Ocenie Punktowej. W odpowiedzi za zapotrzebowanie zgłaszane przez osoby przebywające za granicą, Raporty PLUS i PLUS z Informacją o Ocenie Punktowej mogą być wystawione w angielskiej wersji językowej.

Raport Plus to historia kredytowa, która jest dostępna na każde życzenie klienta. Obejmuje wszystkie informacje na temat wszelkich zobowiązaniach kredytowych, które są dostępne w bazach BIK, zawiera historię kredytową oraz zapytania, które zostały złożone przez banki. Raport Plus z Informacją o Ocenie Punktowej (SCORE) oprócz informacji o zobowiązaniach kredytowych, zawiera dodatkowo informacje o ocenie punktowej danej osoby. Jest to więc syntetyczna ocena historii kredytowej przedstawiona w postaci liczbowej (scoring). Klient może otrzymać punkty z zakresu od 191 do 631, a także od 1 do 5 gwiazdek. Wyższa ocena stawia klienta w lepszym świetle przed bankiem, który będzie posiadał większe prawdopodobieństwo na to, że kredyt będzie terminowo spłacany, dlatego bank będzie bardziej skłonny do jego udzielenia. Dzięki raportom PLUS, każdy może w dowolnym momencie sprawdzić aktualne informacje na swój temat, które zostały zgromadzone w BIK.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z wykorzystania informacji, które zbiera Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Raport z BIK potwierdza wiarygodność osoby, która się nim posługuje. Dzięki temu może ona potwierdzić, że sumiennie i na bieżąco reguluje swoje zobowiązania kredytowe i jest godnym zaufania klientem dla banku bądź innej instytucji finansowej, w której będzie starała się o kredyt lub pożyczki.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.