Konsolidacja zobowiązań finansowych
Pęd, w jaki wpadliśmy w ostatnich dwudziestu latach sprawił, że polska gospodarka bardzo mocno się rozwinęła. Staliśmy się bogatym państwem, choć rzadko się do tego przyznajemy. Jednak właściwie każdego stać już obecnie na podstawowy sprzęt AGD czy RTV, a samochód nie jest rzadkością. Mamy często bardzo dobrze płatne prace a wiele osób decyduje się na podjęcie własnej działalności gospodarczej. W międzyczasie wiele osób chcąc szybko poprawić standard swojego życia zdecydowało, że być może dobrym rozwiązaniem będzie ich sfinansowanie za pomocą pożyczki lub kredytu konsumpcyjnego.
Dla dużej grupy osób był to pierwszy krok do finansowej ruiny. Zakup wielu przedmiotów za kredyt nie jest problemem, jeśli nasze dochody są wysokie i stabilne. W czasach spowolnienia bardzo dużo osób musiało pogodzić się z niższymi zarobkami i wyższymi kosztami życia, co przy dość sporych ratach sprawiło, że pojawiły się problemy. Często kredyt gonił kredyt, a jeśli już banki przestawały dawać nam pieniądze, to kierowaliśmy się do pozabankowych instytucji finansowych takich jak Provident, które oferują pożyczki bez sprawdzania klientów w Biurze Informacji Kredytowej. Później pozostają już jedynie bardzo wysoko oprocentowane pożyczki chwilówki, które generują niesamowicie wysokie koszty co dwa tygodnie lub miesiąc. Często prowadzi to do katastrofy i po prostu stajemy się niewypłacalni. Jednak zanim to wszystko się stanie, możemy spróbować poprawić naszą sytuację finansową konsolidując wszystkie swoje zobowiązania.
Pierwszym krokiem powinno być spisanie każdej pożyczki i kredytu jakie posiadamy. Chodzi o wysokość raty, pozostały do spłaty okres a także pozostały do spłaty kapitał. Pozwoli nam to ocenić, jak zła jest nasza sytuacja. Po tym punkcie możemy albo podjąć się próby szybkiej spłaty wysoko oprocentowanych lecz małych pożyczek. To da nam szansę na wyjście z długów bez skorzystania z pomocy instytucji finansowej. Jeśli w naszej ocenie jest to niemożliwe, to być może warto postarać się o kredyt konsolidacyjny lub pożyczkę konsolidacyjną. Tych pierwszych musimy szukać w bankach, te drugie są oferowane przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe i pozabankowe instytucje finansowe.
Poza spisanymi wszystkimi zobowiązaniami musimy również przygotować dokumenty, które potwierdzą uzyskiwane przez nas dochody. Chodzi więc o aktualne zaświadczenie o zarobkach, które dostarczają osoby zatrudnione na etat lub umowę zlecenia, ostatnią waloryzację renty lub emerytury lub wyciąg z bazy danych CEDIG – jeśli prowadzimy działalność gospodarczą. Dobrze byłoby też przygotować potwierdzenia wpływów na konto osiąganych przez nas dochodów. Z kompletem tych dokumentów możemy skierować się już do jednej z tych instytucji, gdzie pracownik wypełni za nas stos dokumentów. Nie jest to proces łatwy i musimy się przygotować na raczej długotrwałą procedurę. Jeśli jednak wszystko pójdzie po naszej myśli, to pożyczki i kredyty zostaną zastąpione jednym zobowiązaniem – często z niższą ratą i dłuższym okresem spłaty. Jednak nie zawsze uda się to załatwić od razu – czasem konieczne będzie ustanowienie zabezpieczenia na nieruchomości której jesteśmy właścicielami lub może być wymagany poręczyciel. Warto jednak starać się, by wszystko sfinalizować z jak największą korzyścią dla nas. Kredyt konsolidacyjny jest w stanie uwolnić nas od bardzo dużych problemów, z którymi możemy się zetknąć, gdy staniemy się całkowicie niewypłacalni.