Jak wykreślić się z czarnej listy dłużników?

| 24 czerwca 2016 | 0 komentarzy

Aby znaleźć się na liście dłużników, wystarczy mieć 200 złotych długu. Figurowanie w bazie Krajowego Rejestru Długów będzie przeszkodą, jeżeli będziemy chcieli w przyszłości wziąć kredyt, dlatego warto wiedzieć jak oczyścić swoje nazwisko.

Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że aż 40% Polaków nie płaci swoich zobowiązań finansowych w terminie, 8% przyznaje, że taka sytuacja ma miejsce notorycznie. Co więcej, powodem takich zachowań nie zawsze jest brak środków finansowych, ale zwykłe zapominalstwo. W sytuacji, gdy zadłużenie przekracza 200 zł i będzie utrzymywało się przez dłuższy okres, możemy być pewni, że nasze nazwisko wkrótce znajdzie się na liście dłużników. Oczywiście każda instytucja przed zgłoszeniem dłużnika do KDR jest zobowiązana powiadomić go o swoich planach. Dane dotyczące zadłużenia przechowywane są w bazie przez 10 lat, mogą być jednak usunięte wcześniej przez wierzyciela.

Jak zniknąć z KRD?

Aby zostać usuniętym z listy dłużników, w pierwszej kolejności należy spłacić zaległe długi. Wierzyciel powinien w ciągu 14 dni zwrócić się do KDR z zawiadomieniem, że uregulowaliśmy zobowiązanie, wtedy nasze nazwisko powinno zostać wykreślone. Niestety w praktyce nie zawsze tak to wygląda, w tym wypadku możemy złożyć zażalenie do wierzyciela lub wystosować odpowiedni wniosek do KDR z prośbą o usunięcie naszych danych.

Przed staraniem się o kredyt warto sprawdzić, czy nie figurujemy w bazie KDR, nawet jeżeli płacimy wszystkie zobowiązania w terminie, gdyż możemy trafić tam przez pomyłkę. Jeżeli okaże się, że nasze nazwisko widnieje na liście, należy zgłosić się do KDR i przedstawić dowody, która świadczą na naszą korzyść. Takie niedopatrzenia niestety od czasu do czasu się zdarzają, także warto być czujnym. Każdy z nas raz na pół roku ma możliwość bezpłatnego sprawdzenia, czy widnieje w bazach BIK, BIG i KDR. Dzięki temu możemy uzyskać informacje, jaki wierzyciel zgłosił nas do rejestru i za jakie długi. Jest to istotne, szczególnie gdy ubiegamy się o kredyt lub pożyczkę.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.